• Kürtaj Risklimidir ?

Kürtaj Günümüzde sıklıkla vakumla kürtaj yöntemi kullanılır.Ağrısız ve Sancısız en iyi metod budur.Kürtaj riskleriyle ilgili deneyimler sayfamzda anlatılmıştır.

kürtaj merkezi telefonu
  • Kürtaj Riskleri Nelerdir ?

Kürtaj riskleri arasında sayılabilecek çok şey varken 2001 yılında kullanıma geçilen vakum kürtaj yönteminde risk oldukça düşüktür diyebilirim bunlar arasında kaç kez kürtaj olunabilir, 4 kez kürtaj oldum bu benim hamile kalmamı zorlaştırabilir mi üst üste kürtaj olurken arada en az ne kadar süre olması gerekir yani iki kürtaj arasında ne kadar geçmesi idealdir gibi gebeliği sonlandırma sıklığının bir risk teşkil edip etmeyeceğinede cevap verelim. Vakum kürtajda rahim içi kazıma yapılmayıp sadece negatif basınç ile gebelik kesesinin alınmasından dolayı uterus yani rahim travmatize olmaz, dolayısı ile üreme kabiliyetinde bir azalma meydana gelmez ama her kürtajda gebelik kesesi ile birlikte büyük miktarda demir kaybı söz konusudur, eğer dışarıdan takviye edilmezse birbirine yakın kürtajlarla kadında ciddi demir eksikliği anemisi ortaya çıkabilir ( kansızlık ) , genellikle çarpıntı ve nefes darlığı gibi şikayetler ortaya çıkardığı gibi kansızlık tedavi edilmez ise üreme kabiliyetindede bir miktar geçici azalma ile karşılaşılabilir. Tedavisi çok basittir, ağızdan şurup veya kapsül şeklinde demir verilmesi gerekir, kısa sürede kansızlık ortadan kalkar.

Bir bayanın kaç kez kürtaj olabileceğiyle alakalı bir araştırma yok 1 yıl içinde 5 defa kürtaj olan hastalarımızda mevcuttur ve toplamda 20 defa kürtaj yaptırmış ve yaptırmaya devam eden çocuk sahibi bayanlara rastladığımı söyleyebilirim. Vakum kürtaj sonrası yapılan gebelik sonlandırmalara bağlı olarak üreme kabiliyetini kaybetmiş hastalarla karşılaşmadım zaten mantık olarakta nadir istisnai durumlar dışında böyle birşey pek mümkün değildir, ama bir bayanda gebeliği engelleyebilecek kürtaj dışında birçok etken vardır, bunlar tespit edilemez ise suç kürtaja yüklenebilir, hormon dengesizlikleri, yumurtaların çatlaması ile alakalı sorunlar, tüplerin tıkanması veya özelliğini yitirmesi gibi sık görülen kısırlık sebepleri geçmişte yaşanmış bir kürtaja bağlanabilir, bu durumda altta yatan asıl tedavi edilmesi gereken sebep ihmal edilebilir.

Kürtajda risk oluşturabilecek kanama pıhtılaşma bozukluğu gibi bir kan hastalığınız yoksa, kansızlığa karşı kürtaj sonrası demir kullanmayıda ihmal etmeyecekseniz defalarca kürtaj olmak size ek bir risk yüklemeyecektir.